Zdecydowana większość firm nie potrzebuje wsparcia programistów na co dzień, a jednocześnie praktycznie wszystkie organizacje od czasu do czasu – jedne bardziej regularnie, inne mniej – korzystają z usług programistycznych. W tym przypadku outsourcing jest najkorzystniejszym rozwiązaniem.
Jasne warunki współpracy
O ile w stosunku do własnych pracowników można definiować określone wymagania, o tyle dopiero usługi programistyczne zlecone zewnętrznej firmie, jak np. https://innotion.pl/outsourcing pozwalają w tym zakresie na pełną swobodę. Jasne warunki realizacji, prawa gwarancyjne i proste rozliczenie w ramach konkretnych działań i terminów zdecydowanie ułatwiają organizację pracy osobom odpowiedzialnym po stronie firmy zlecającej zadania.
Umowy B2B zapewniają większą elastyczność, niż ta, z jakiej korzysta się w przypadku własnych pracowników – to oznacza możliwość płynnego zarządzania terminami, optymalizację kosztów i jasno ogranicza odpowiedzialność obu stron.
Najlepsi ludzie to każdego zadania
Osobom niezorientowanym w tej dziedzinie łatwo jest zapomnieć o tym, że programowanie to nie jest jedna spójna branża. Technologie, zastosowania, języki i rozwiązania pomocnicze sprawiają, że właściwie nie ma mowy o znalezieniu pojedynczych osób, które będą w stanie w pełnym zakresie obsłużyć nawet niewielką firmę. Obsługa systemów magazynowych, budowa sieci, utrzymanie serwerów, obsługa stron internetowych z rozbudową funkcjonalności, tworzenie wewnętrznych systemów komunikacji – każdym z tych zadań, a to jedynie wycinek tego, o czym trzeba pomyśleć – zajmują się inni specjaliści.
Usługi programistyczne w modelu outsourcingu gwarantują, że zawsze za realizację zadań zabiorą się osoby najlepiej do tego przygotowane merytorycznie i mające odpowiednie doświadczenie. Nawet tak zróżnicowane usługi nadal mogą być rozliczane w ramach jednej faktury, co nie tylko upraszcza księgowość, ale przede wszystkim eliminuje konieczność poszukiwania wielu specjalistów, którzy mogliby zapewnić pełną obsługę informatyczną.
Mniejsze koszty poboczne
Najczęściej zwraca się uwagę na to, że zatrudnienie programistów, którzy i tak nie są w organizacji potrzebni regularnie, generuje spore koszty kadrowe. I to jest prawda, natomiast jeszcze większe są wydatki poboczne, których można uniknąć, jeśli stawia się na współpracę w modelu outsourcingu usług informatycznych. Specjalistyczny sprzęt komputerowy, dodatkowe narzędzia i oprogramowanie, z którego korzystają osoby realizujące te zadania, kosztują wielokrotnie więcej, niż wynosi koszt samej pracy. Ponoszenie takich kosztów, które de facto nie mają szans się zwrócić, jest całkowicie nieuzasadnione.
Outsourcing programistyczny jednocześnie pozwala korzystać z usług specjalistów, którzy na co dzień korzystają z najlepszych narzędzi i to ma znaczenie nie tylko dla finansów organizacji, ale także dla jakości wykonywanych usług – tutaj więc outsourcing pozwala na optymalizację kosztów w wielu aspektach.